Zpravodaj 2018

 
Vánoční klub
dne 21. prosince od 13 hodin proběhl vánoční klub v klubovně seniorů na Kartouzské. V rámci pracovní terapiwejsme se složily na suroviny a pod vedešním našeho člena královopolského sseniora pana Ktejčíhovvjsme vyrobili čerstbé chlebíčky prakticky ve trřech provedeních a jednohubky. Pan Krejčí je původní profesí kuchař a tak letošní občerstvení mělo vysokou úroveň a kvalitu na naše poměry.Dwm dopředu jsme si navezli suroviny a od 9 - 12 jsme pod vedením pana Krejčího zhotovovali slavnostní občerstvení. Pro navozemí pohodové atmosféry jsme provedli malou úpravu interiéru a nechyběla ani vánoční dekotace ve formě zlatého,strřírného a zeleného jmelí a všemu vévodila vánoční hvězda.vTradičnívprogram byl zachován: Přivítání,pásmo písní v podání Armády spásy, vánoční evangelium
přečetrla členka spolku z Centra sociálních služeb Chrlice, vánoční poselství přednesla paní farářka ThDr. Košíčková ,modlitební ztišení vedl vozíčkář pan Karel a přetlumočil osobní zkušenost slečny Danielky,která se pohybuje o francouzských holích a veli se ostýchala. O své příběhy se s námi sdílel pastror z Armády spásy se svým doprovodem a člen spolku pan Kurt.Tradičně moderoval Brückner .Velmi nás potěšila skupina starších žen z domu,kteří se zde cítily dobře a projevily velkou vděčnost. Novinkou na vánočním klubu byli našíí vzácní hosté vedoucí pracovnice SEŽC s.r.o. Přinesli nabídky práce pro ID. Tajemník spolku promluvil o příznivém působení pracovní terapie při psychických problémech a rovběž očividně se to promítáv rozvoji osobnosti. Závěr vánočního klubu byl peacovní koncert, jedna umývala,druhhhá utírala,třetí snášel nádobí,další zametal a někdo dával věci na původní místo a jako doma jsme zkontrolovali spotřebiče a topení.
 
P o d ě k o v á n i
 
naše poděkování a vděčnost si zaslouží náš člen pan Květoslav Krejčí, který formou daru věnoval spolku vánoční a novoroční dekoraaci pro klubové setkání. S ochotou se přihlásil  i na připtavu vánočního občerstvení formou prqacovní terapie.
 
Turnaj K mezinárodnímu dni zraku
 
Chceme se podělit se svými zkušenostmi v oblasti sportu a možná někoho nadechnem nebo alespoň inspirujeme. Musíte se nejprve seznámit s požadavkami a pravidly. V našem případě nusíte si zajisstit sportovní průkaz s aktuálním potvrzením zdravotní způsobilosti a v návaznosti na tuto skutedčnost je provedena klasicikace v našem případě B2. Opatříte wsi sportovní oděv - dres a sálovou obuv. Přihlásíte se u ředitele turnaje a jste rozlosován pro start b konkrétním čase. Handicap klub Brno s velkou vděščností přijal nabídku  pana Komárka a zastřešil naší relaxační aktivitu oddílem Sokol Brno IV. Z Handicap klubu Brno byl k deispozici asistent-  podavač pan Krejčí z Králova Pole.Byly to pro něj první zkušenosti a setkání s kužedlkami.Hrálo se , že rol i trenéra a podavače převzal vynikající hráč tentárkrát náročná a napínavá hra "dorážka na prvního" a, tak byli jsme moc rádi, že nám vyšel vstříct s podáávním bynikající a zkušený hráč pan Dabid Maška. Získali jsmwe  6.místo aměli jsme z toho radost. Osobní přínos byl i v tom, že člověk je motivován, aby něco se sebou dělal a byl připraven i fyzicky a tak se čtnáct dní před turnajem cvičilo.
Samozřejmě když jseme již dojeli do Prahy na Slábiii, uskutečniili jsme i připravený doprovodný program.Navštíbili jsme Vyšehrad a do Brna jsme se vracweli skrásnými zážitky.
Leopold Brückner
 
 
 
 
Oční cviky  pro podporu zraku
 
Dne 13.června jsem absolvoval přednášku v "Bílém domě " organizovanou Chytrou lékárnou. Připoměl jsem si,že se stejným postupem jsem se setkal v cvičení jógy  se zaměřením na posílení zraku před více jak 40 lety.Prakticky je to založené na posilování očních svalů.
a. uvolníme sea zvolna uvolňujeme krční páteř. Kroužíme krkem, předklony a záklony a uvolníme i ramena
b. zvolna v klidu 10X bez otážení a pohybu hlavy pouze zrake:
    z leva do prava,z prava do leva, napříč yze spodu z leva napříč do prava a napříč z ptava do l a do díálekeva.
c. před oči cca 35 cm  vysuneme ukazováček a soustředěně se díváme na špičku ukazováčku, po několika
    minutách pohybujeme ukazováčkem do pravaa sledujeme zrakem a druhou rukou ukazováčkem totéž
    doleva opět 10 X
d. zrakem píšeme písmena A,K,H,O
Meti jednotlivýni cviky se dělá uvolnění a zavřou se oči.
Na závěr této přednášky s instruktáží byl připomenut význam " mrkání a řízené dýchání jako v joze.
   
 
 
 
 
 
 
Noc kostelů 2018
 
Na infoTentorkátermační tabuli v klubu dále pomoci SMS a webových stránemjsme informovali členy klubuo propozicích a vlastnímprfogramu. Twentokráte jsmwe se sešli v 18 hodin v církvi Batrské jednoty baptistů v 18 hodin, kdy začal koncert  Tišnovského komorního orchestru. Bylo to pohlazení po duši
od klasické hudby Stamice, Ignáce až po současníky Hašlera a Osvobozeneckého divadla. Vyzvedli jsme Poutnický pas dostali první razítka a MHD jsme se přesunuli do sboru Adventistů sedmého dnena Střední.
Zde nás především zaujal interiér po rekonstrukci.Z programu to byla moderovaná beseda s kazatelem a vyučujícím studenty bohosloví,ssvižné živé písně a akci jsme zakončili přivítáním sobotního dne- utvořili jsme kruh podel obvodu sálu,chitili se za reuce a zapěly chválu Pánu.Milé setkání zde bylo s další členkou našeho klubu. Třetí zastavení bylo v Blahoslavově domě v CČE,kde jsme se stručně seznámili s výstavkou střediska Diakonie - Henčířská. Trolejbusem a tranvají jsme se přepravili do Církve bratrské na Kounicové ulici. Přestože varhanář těsné po ukončení rekonstrukce varhan zemřel, ochotně nás tamní bratr a sestra doprovodili k varhanům a vše nám srozumitelně vysvětlili. Jakožto správný " cimrmanolog" na vyzvání jsem se neohroženě posadil za varhany. Posledním zastavením byla návštěva Červeho kostela, zastihli jsme závěr koncertu, prohléedli jsme si výstavu fotografii s kosteli církve v rámci ČR. V zákristií jsme vzhlédli hohoslužebné předměty historické knihy,kalichy atd. Velmi zajimavá byla výstava středisek Diakonie v rámci CČE. Uvědomili jsme si velký rozsat a poslání této služby v církvi.
Leopold Brückner
 
 
Muzejní noc 2018
 
Letošní rok se vyvinulo úsilí zajist rezervaci dopravy na Mohylu míru a do Předklášreří na prohlídku Porta Celí-Mebezská btána. Na internetu na informační webu se konkrétní informace objevily až v týdnu konání Muzejní noci. Krajské informační centrum odkazovalo na Dopravní podnik města  Brna a naopak. Nakonec jsem se chytl krátké informace vbuleténu Šalina. Na Náměstí Svobody od 16.května od 10 hodin byl k dispozici stánek, kde se řešila rezervace a vyli rovněž nabízeny propagační materiály.Linka spoje C Mohyla vsmíru a zpět a spoj H Předklášteří a zpět byly vypraveny ze stejného nástupiště na křižovatce Moravské náměstí před Katastrálním Úřadem. Na Mohyle míru byla moddní přehlídka ve stylu 30. let minulého století a k tomu heál Jattna tehdejší notu. Z bitvy čtyř císařů Austerlitz mě zajala replika polní kuchyně.Ženský klášter cisterciánůz 13 . stoletíz doby přemyslovců ve stylu burbunském  románsko - gotickém,malá podlouhlá románská okna,charakteristická gotická klenba a vysoké okna a překrásný vstup do chrámu - Nebeská brána. Na tuto krásu se jezdíme dívat do Paříže a zde jimáme pár kilometrů od Brna.Z tamního muzea nás zaujal byt pana děkana z půvpodním nábytkem a vybavením. Obě lokality jak Mohyla míru tak  klášrer Předklášteři jsou doptavně náročné lokality za normálních podmínek,když jste odkázání na veřejnou dopravu.
 
 
 
 
 

 

Zdravý životní styl  2018

 

Ve dnech 11.-13.května se uskutečnil víkendový pobyt v Rekvalifikačním a rehabilitačním středisku pro nevidomé Praha - Dědina. Bylo nás opět 6 z toho 3 průvodeci - doprovod.Letošní rok jsme mezi sebou měli dva členy se značnými problémy s mobilitou , a proto byly přispůobeny trasy a lokality tak,aby se maximálně využila MHD. Cílem pobytu bylo především

nácvik soběstačnosti v domácnosti a osobnostní růst i se zdravotním handicapm. Po příjezdu na středisko jsme si společně sestavili jídelmníček a společně šlli nakupovat do místního supermarketu Billa. Řada účastníků  na tento bod víkendového setkání myslela již doma a přivezla sebou potraviny a v hlavě měli promyšlený jídelniček. K duchovnímu programu mohu povědě tolik,že proíhaly ztišení počínaje těsné před odjezdem, před každým pokrmem, v rámci sdílení na téma " Zdravý živozní styl " Jana Dopitová z Centra sociálních služeb Chrlice  předčítala biblické texty  zaměřené na připtavené a vyhlášené téma. JK 3.13.- 18, 4.1-10 a 4.11.- 12  Jannička nám přečetla svoji písemnou přípravu k tématu, Danielka doplmila výklad organizátora a posunula vše evangelizačním směrem. Rosťa pověděl svůj životmí příběh s onkologickýmonemocněním a svoji službu svým blízkým. Povzbuzením pro nás bylo imalé vítězství Luboše, který dodržel své slovo, přehodnotil svoje potřeby, připravil se e nemusel si půjčovat peníze. Tak jak jsem pověděl úvodem ,měli jsme letos dva účastníky s velkými problémy s chúzí a tak jsme navštívili radniční vyhlídku na Staroměstském náměstí a Loretu na Pohořelci.

Leopold Brückner

 

Novoroční klub

Uskutedčnil se 5.ledna 2018.Vrátili jsme se ke vzpomínkám na akce v ninulém roce. Začali jsme již mluvit o tom co chystáme v roce 2018.Rádi bychom přivedli na vyšší úroveň šachovou hru a zapojili se do soutěží pro zrakově postižené.Nejreálnější řešení a spolupráce se nabízí v šachovém oddilu sokol Kyjov.V současné době máme k dispozici 2 šachovnice pro nevidomé a jedny české klubovky.Je třeba cvičit notaci a zakoupit vhodné šachové hodiny. Vzdělávací programy po konzultaci a doporučení UMČ ometíme  pouze na jednu akci v KřesŤanské akademii mladých v Malenovicích "Duše muže" a navazující seminář v rehabilitačním a rekvalidikařním středisku pro nevidomé v Praze - Dědině. Předpokládáme jednodenní výket do Olomouce v rámci Flory.do Ostravy  se zaměřením na miuzeum hornictví a do Hodonína s cílem muzea TGM,ZOO a muzea nafty.V rámci víkendového pobytu v praze plánujeme navštívit výstavu či expozici vztahující se le 1000 výročí vzňiku ČSR.

Leopold Brückner

 

Křesťanská akademie Malenovice

 

Po konzultaci s pracovníky úřadu jsme omezili vzdělávací program pouze na jednu oficiální akci pod názvem "Duše muže" Toto téma rozpracujeme seminární formou na bíkendovém pobytu v rehabilitačním a rekvalifikačním střediskku pro nevidomé. Vhceme poktačovat ve výuce v PC gramotosti a to tentokrát se zaměřením na práci s internedtem. Požádali jsme o připojení na Wi-fi v rámci pátedčních klubu. Pro účely výuky  jepřipraven externí modem a dvě předplacené SIM s měsíční patností, aby se vyloučila  nehospodárnost a a riziko s operátorem. Přirpozeně se předpokládají přednášky na aktuální témata.

Leopold Brückner

 

24.ročník Memoriálu Vl.Trávnička

 

Ve dnech 6.- 8.dubna se uskutečnil mezinárodní šachový turnaj Memoriál vl.Trávnička v Karlovicích.Jak jsem byl informován akce probíhá vždy týden po velikonocích. Byly zde družstvA a jednotlivci z Polska, Slovenská a České republiky. Ředitel turnaje pan Zdeněk Pavlíček zaslal velmi podrobné propozice i Handicap klubu Brno. Tato makce navázala na nově vzniklou šachovou aktivitu v klubu. Ve čtvrtkek a pátek  probíhal trénik, kdy byla možnost se seznámit prakticky s pravidly při turnaji a notaci. Silně slabozrací a nevidomí hráči  zásadně používali hmatové šachy " píchačky" a hrálo se na dvou šachovnicích. Soupeř nahlásil  svůj tah  a 2 na A3 a protihráč si tento tah učinil na svoji šachovnici. Aby se zabránilo přeslechnutí písmene,hlásilo se například Adam 2 na 3. Používaly se šachové hodiny a každý měl vymezený časový limit 3O minut. Hodiny se spouští po provedení tahu a to stejnou rukou, kterou se provedl tah. Hráč který překročí stanovený časový limit prohrává. Při hře se slepeckými šachy  po vytažení figurky z otvoru se musí touto figurkou táhnout . U klasických šachů je povinost táhnout s figurkou, které se hráč dotkne. Při preovádění rošád se uchopí nejprve král a touže rukou se provede následně tah věží. U párových figur střelec,kůn - jezdec a věž se musí specifikovat v rámci notace výchozí postavení figurky  př. věž Adam 1 na GustA 1. Při stavění šachovnice se dodržuje pravidlo pravéruky,kdy v rohu musí být vždy bílé políčko.Při hře nesmí být k dispozici mobil nebo jiné digitální zařízení.

 

 

 

Flora - Olomouc 2018

 

Cílem této akce bylo motivovat naši těžce nemocnou klientku - členku klubu k aktivitě a to se podařilo. Využila svých praktických zkušeností s místopisem a MHD a v klidu jsme se díky ní dostali do areálu vysraviště.Dalším malým vítězstvím byl včasný příchod k odjezdu z Brna a Olomouce. Na vysvětlenou je dobré připomenout, že zmíněná členka klubu má zdravotní potíže a včasné příchody ji velmi komplikují život. Poděkování patří i dalšímu členovi klubu  panu Kovaříkovi, který v roli průvodce a asistenta se o nás vzorně staral.Na zdarném průběhu akce se podepsalo i organizační opatření, kdy vedoucí výpravy měl v mobilu telefoní čísla všech účastníků výletu a všichni měli k dispozici mobilní číslo vedoucího výpravy. Na výstavišti v Olomouci bylo mnoho návštěvníků a tak velmi často  členka klubu s těžkou psychickou diagnózou  se stratila v davu a nebo absolvovala některé expozice sólo a proto se velmi inrenzívně využívala mobilkní komkunikace k řízení a vedení akce.Tedy dá se říci, že tato situace v hustém davu lidí nás naučila  operativně a rychle využívat ke komunikaci mobil.S ohledem na skutečnost, že zde byly husté zástupy návštěvníků a všichni jsme se zdravotním handicapem b klidu jsme zvládli pavilon s expozici Indonezie a dva skleníky se sukulenty a kakztusy.Pro informaci nestihli jsmwe si prohlédnout  květinové aranžná a parkovní květinovou úpravu. Rovněž jsme se nedostali k připravené historii města a prohlídce historického jádra města a významných památek.

Leopold Brückner